destek
blog
Haberler
Haberler

Geçmişten Günümüze Sıradışı Kapı Modelleri

 Köln Katedrali: Almanya'nın Köln kentinde 1248 yılında yapımına başlanan katedralin yapımı 632 yıl sürmüş ve 1880 yılında hizmete açılmıştır.  Çift kuleli katedralin uzunluğu 157 m´dir. Almanya´nın ikinci, Dünya´nın ise üçüncü büyük kilisesidir.

Fort Knox, ABD Altın Deposu :  22 tonluk özel yapım kapı tarafından korunmaktadır.Dünyanın En Büyük Altın Stoğu Burasıdır. 137.000.000.000 $ değerinde yaklaşık 5.000 ton Altın saklı olduğunu biliyor muydunuz? 
Bu Kapıdan Girelebilmesi İçin 10 farklı personelin aynı anda kilidi açması gerekiyor.Yapılan Araştırmalarda Burası Dünyanın En Güvenli yeri seçilmiştir.
 

 

NASA Araç Binası, VAB : Uzay Aracı Montaj Binasının 4 Kapısı vardır.Uzunluğu 140 metre,New Yorkta 102 Katlı Bir Gökdelen Yüksekliğindedir. Bu kapıların Açılma Veya Kapanış Süresi 45 Dakikadır.

Satürn 5 Uzay Aracı İçin Özel Olarak İnşa Edilmiştir.

Rus Ortodoks Kilisesi'nin en büyük katedrali,Savior'un 12 Kapısı vardır.1839 yılında inşa edilen Kapıların her biri 12 ton Ağırlığında ve Bronz Döküm Bloklardan Oluşmuştur.

İtalya'nın Floransa, Şehrindeki  St John the Baptist Bronz kapıları : Girişler öylesine ustaca dekore edilmiştir'ki Büyük Usta Michelangelo onlara "Cennetin Kapıları" olarak adlandırmıştır. Kapılar 1425 yılında Merchants Guild tarafından  mimar Andrea Pisano ve Ghiberti'ye  yaptırılmıştır.

Aziz Nicholas Katedrali:1996 yılında Papa’nın katedrali ziyareti öncesinde yapıya üzerinde kardinallerin yüzlerinin kabartma heykelleri bulunan, görkemli bronz bir kapı eklenmiştir.Kapı Görkeminden Çok Ürkütücü Görüntüsüyle Dikkat Çekmektedir.
Amerika Lawrence Livermore Laboratuvarı : Dünyanın Menteşeli En Ağır Kapısı  44 Ton ağırlığında ve yaklaşık 2mt kalınlığındadır. Özel tasarım menteşeler Sayesinde, bir kişi Rahatlıkla açma ve kapama yapabilmektedir. Ancak Güvenlik İçin Uzaktan Kumanda Sistemi yerleştirilmiştir. 
Bu sıradışı kapı Hindistan'dan bir elmas tüccarı için «Matharoo Associates» tarafından tasarlanmıştır. Bu kapı 17 metre boyunda ve 5.5 metre genişliğinde ve 40 Adet 30 cm kalınlığında Tik Ağacından oluşmuştur. Her bölümü dengelemek için, 80 rulman ve 160 kasnak yerleştirilmiştir. Kapı bir yelpaze gibi açılarak kendi ekseni etrafında dönmektedir.
Otomatik Kapı : Bir kişi kapı yaklaştığında, üst ve kapı kenarlarında bulunan kızılötesi sensörler yüksekliği ve kişinin genişliğini algılayıp geçebileceği boyutta metal şeritlerin açılmasını sağlamaktadır.

 


( 02-11-2012 10:06 | 1344 Okunma )